MICROSOFT AZURE

Microsoft Azure; daha önce bilinen adıyla Windows Azure, hem açık çevre ortamlarından hem de İnternet'ten tüketibilen çok çeşitli İnternet hizmetini sağlamakta olan bir bulut platformu hizmetidir. Microsoft Online Services hizmetinin lansmanından sonra gelen bulut bilgi işlemi içine alınan Microsoft'un ilk adımıdır. Kısaca bir hizmet olarak Microsoft yazılım firmasının altyapısıdır.

Microsoft servisin adını 25 Mart 2014 tarihinde Microsoft Azure olarak değiştirmiştir.
Azure Services Platform Microsoft veri merkezlerinde barındırılacak ve çalıştırılacak uygulamalara imkan tanıyan buluttaki bir uygulama platformudur. Uygulamalar için bir çalıştırma olarak hizmet veren Microsoft Azure adlı bir bulut işletim sistemini sağlar ve kapalı arazi uygulamalarının geliştirilmesine, yönetilmesine ve sunucularda barındırılmasına imkan veren bir dizi hizmeti sağlar.

Microsoft Azure hosting ortamına, o gereksinimlerle beraber açık bir şekilde barındırılmış uygulamaları gerektirmeden kaynakları, yük dengelemeyi, jeo-kopyayı ve uygulama yaşam ömrünü otomatik olarak yöneten bir ağın içine bireysel sistemleri bir araya getiren Fabric Controller olarak adlandırılır. Üstelik, ikili büyük nesneler, queue, sürücüler ve ilişkisel olmayan tablolar gibi yapılandırılmamış verileri depolamak için yeteneği ile uygulamaları sağlayan Microsoft Azure Storage Service gibi pek çok uygulamanın gerektirdiği diğer hizmetleri de sağlar. Uygulamalar, Azure Services Platform'un bir parçası olan diğer uygulamaları da kullanabilir.

Microsoft Azure 1 Şubat 2010'dan itibaren piyasada bulunmaktadır. Azure bir seçenek olarak Content Delivery (CUN, İçerik Teslimi) hizmetlerini de sunuyor. Şu anda hiçbir masrafı olmadan "Teknoloji Önizleme Topluluğu" Azure CDN, Azure Storage'tan ve kullanıcılara dünya çapında yaklaşık 19 veri merkezi merkezinden statik içeriğin düşük gecikme süresi ile teslimine olanak verir.

IaaS + PaaS içeren bir sistemdir

Azure, hem "hizmet olarak altyapı" (IaaS) hem de "hizmet olarak platform" (PaaS) konusunda Gartner tarafından endüstri lideri olarak görülen tek önemli bulut platformudur. Yönetilen ve yönetilmeyen hizmetleri içeren bu güçlü birleşim, benzersiz üretkenlik için uygulamaları istediğiniz gibi oluşturmanıza, dağıtmanıza ve yönetmenize olanak verir.

Karma sistemler için hazır durumdadır

Bazı sağlayıcıları veri merkezi ile genel bulut arasında seçim yapmanızı ister. Azure istemez. Kurumsal açıdan kalitesi kanıtlanmış karma bulut çözümleri size her açıdan en iyisini sunar, yeni karmaşalar getirmeden BT seçeneklerinizi çoğaltır. Azure ile, veri depolama, yedekleme ve kurtarma işlemleri daha etkili ve ekonomik şekilde yapılır. Ayrıca hem şirket içi hem de bulut özellikli uygulamalar oluşturmak daha kolaydır.

Açık ve esnektir

Azure; Windows'tan Linux'a, SQL Server'dan Oracle'a, C#'tan Java'ya kadar her işletim sistemini, dili, aracı ve çerçeveyi destekler. Her cihazla çalışan muhteşem uygulamalar ve hizmetler oluşturabilmeniz için Windows ve Linux eko sistemlerinin en iyilerini parmaklarınızın ucuna getirir.

Her zaman çalışır durumda, her zaman aktif

Skype, Office 365, Bing ve Xbox'a güç veren aynı kurumsal tarz platforma sahip olacaksınız. Azure, %99,95 oranında kullanılabilirlik SLA'sı, 7/24 teknik destek, günün yirmi dört saati hizmet sağlığı izleme olanağı sağlar. Bu nedenle Fortune 500 şirketlerinin %57'den fazlası bugün Azure'a güvenmektedir. Olimpiyat oyunlarını canlı akış olarak yayınlamaktan çok oyunculu çevrimiçi oyunlara, müşterilerimiz muhteşem bazı şeyler yapıyorlar.

Ekonomik ve ölçeklenebilir

Azure talebe göre hızlı şekilde ölçekleyerek büyütüp küçültebilir, böylece sadece kullandığınız şeyin ücretini ödersiniz. Dakikalık faturalama ve bilgi işlem, depolama, bant genişliği gibi popüler altyapı hizmetleri için rakip firmaların fiyatlarıyla aynı olma konusunda bir taahhüt, performans için her zaman rakipsiz fiyatlara sahip olacağınız anlamına gelir.

Her yerdedir

Azure, 19 bölgede Microsoft tarafından yönetilen veri merkezlerini içeren ve gitgide büyüyen global bir ağda çalışırken, uygulamaları çalıştırma konusunda size çok çeşitli seçenekler sunar ve müşterilerinizin her zaman muhteşem bir performans yaşamasına olanak verir. Azure, Çin anakarasında çok uluslu ilk bulut sağlayıcısıdır ve dünya genelinde yeni bölgelere açılmaya devam etmektedir.

Ürün Portföyü

Depolama

Veritabanı sunucuları ile birlikte farklı tipteki veri depolama cihazlarını birbirine bağlayan, bu cihazlar arasında veri alışverişi sağlayan, yüksek hızlı bir ağdır. »

Sunucu

Yerel veya internet ağı üzerinde bir uygulamayı veya bir veriyi farklı kullanıcılara sunan, endüstri standardında üretilen donanım birimlerine verilen genel isimdir. »

ÇÖZÜMLER / HİZMETLER

Bulut

İhtiyaç duyduğunuz yazılım, donanım ve barınma ihtiyaçlarının size uzak bir veri merkezinden internet ile servis olarak sunulmasıdır »